Archiwum miesiąca: luty 2014

6 kroków skutecznego inwestora – część 6 – analiza własnego stylu inwestowania

Obraz1

Jednym z najważniejszych elementów strategii inwestycyjnej jest ciągłe doskonalenie się i eliminacja błędów. W większości przypadków początkowo obrana strategia ulegnie jeszcze modyfikacjom, a nawet całkowitej zmianie. Każda wypracowana przez nas metoda powinna być przetestowana jeszcze przed zastosowaniem na realnym koncie.

Idealnym narzędziem do testowania nowych strategii są rachunki demo. To właśnie tutuaj można bez konsekwencji sprawdzić skuteczność swojego podejścia do rynku. Zwykle wystarcza na to 20 transakcji wykonanych według okręslonych przez siebie warunków. System i strategia powinny być dopasowane do charakteru i stylu gry inwestora. Cecha kompletnej  strategii to spójność, równowaga i pełne zrozumienie swoich działań.

Po wykonaniu 20 transakcji zapisywanych wd zienniczku nalezy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Dlaczego zarobiłem/straciłem?
  • Co się sprawdziło/co zawiodło?
  • Czy przez cały czas trzymałem się planu?
  • Co mogłem zrobić lepiej?
  • Jak oceniam transakcję?

6 kroków skutecznego inwestora – część 5 – Notatnik i dziennik inwestora

blog-inwestomierz

  • Najlepsi gracze dążą do eliminacji emocji, twierdząc, że największym wrogiem inwestora jest jego psychika. Psychologia w inwestowaniu to aż 70% sukcesu. To odpowiedź na pytanie dlaczego pomimo znajomości teorii i sprawdzonej strategi inwestycyjnej wielu inwestorów traci swoje oszczędności.
  • Skutecznym narzędziem do sprawdzenia wszystkich warunków poprawnej transakcji, rozpoznania błędów i oceny transakcji jest dziennik → cykliczna analiza! Pozwala na kontrolowanie własnej psychiki i odparacia pokus np. irracjonalnemu zwiększeniu pozycji czy pomijaniu ustawiania zlecenia zabezpieczającego.
  • Konstrukcja dziennika zależy od upodobań inwestora, ale najczęściej zawiera wszystkie informacje potrzebne do skutecznego zawarcia, prowadzenia i zakończenia transakcji. Są to szkice wykresów, trend, interwał, lokowana kwota, rodzaj zlecenia, powód zamknięcia pozycji oraz analiza całego procesu.

dziennik inwestoraźródło: www.studenckiportfel.blogspot.com