W zarządzaniu portfelem inwestycyjnym niezmiernie ważną rzeczą jest kontrola ryzyka w ramach dopuszczalnej straty. Straty można kontrolować na dwa sposoby: na początku swojej inwestycji przyjmujemy, w jakich sytuacjach zamykamy pozycję i stosujemy się do tych zasad albo ustawiamy stop lossy. Pierwszy sposób jest zdecydowanie trudniejszy w realizacji, gdyż wymaga od inwestora dużej dyscypliny, stop lossy natomiast automatycznie zamykają naszą pozycję, gdy kurs danego waloru spadnie do określonego poziomu.Są to zlecenia sprzedaży Po Każdej Cenie (PKC) z limitem aktywacji.
Aspekty techniczne:
- Podlega ono aktywacji, jeśli kurs ostatniej transakcji jest równy lub niższy od limitu aktywacji
- W chwili przyjęcia do arkusza limit aktywacji tego zlecenia musi być niższy od kursu ostatniej transakcji
- Oprócz zlecenia stop loss istnieje również bardzo podobne, choć różniące się w jednej zasadniczej kwestii, zlecenie stop limit. Jedyna różnica między tymi zleceniami jest taka, że w przypadku stop limit, w momencie jego aktywacji, zlecenie jest realizowanie po cenie ustalonej przez inwestora, nie zaś PKC.
Zlecenia stop loss są istotne z kilku powodów:
- Eliminacja niepewności związanej z wielkością straty
- Przygotowanie się na najgorszy scenariusz
- Świadomość zagrożeń związanych ze spekulacją
- Umiejętność ponoszenia strat
- Nie można wygrywać za każdym razem
- Wyróżnia się kilka rodzajów zleceń stop loss:
- Oparte na zmienności (np. 2xATR)
- Wynikające z wykresów (np. opory i wsparcie, trend, zniesienia)
- Stopy wskaźnikowe (np. sygnały sprzedaży na MACD)
- Stopy nominalne (np. 3% pozycji)
- Stopy kapitałowe (jako % ogółu swojego kapitału)
Zlecenia stop loss są zatem odpowiedzią na dwie zasady inwestowania Grahama: po pierwsze nie trać, a po drugie nie zapomnij o zasadzie numer jeden. Używając tych zleceń zapewnimy bezpieczeństwo naszemu kapitałowi i będziemy mogli skupić się na wyszukiwaniu kolejnych okazji inwestycyjnych.